Vadba v vodi
Pri vadbi v vodi (bazen, morje, jezero, reka) se izkoriščajo zakonitosti gibanja v vodnem mediju, ki so posledica biofizikalnih lastnosti vode. Voda nam nudi razbremenitev sklepov in srčno-žilnega sistema, oporo telesa in upor, kar služi za dodatno obremenitev mišično-skeletnega sistema.
Vodna vadba je primerna za zdravo populacijo (preventiva) kakor tudi za populacijo z različnimi zdravstvenimi težavami in stanji, kot so rehabilitacija po ortopedskih operacijah, po poškodbah, sladkorna bolezen, prekomerna telesna teža, artritis in artroza, osteoporoza, bolečine v hrbtenici, sklepih rok in nog ter nosečnost. Primerna je tudi kot popestritev običajne vadbe na suhem, npr. za otroke in starostnike.
Razbremenitev telesa je odvisna od deleža potopljenega telesa. Če nam voda sega do vratu, je telo razbremenjeno za 85-90%, če smo potopljeni v vodo do sredine prsnega koša, je razbremenjenost 70%, potopljeno telo do pasu, pa se razbremeni za 55%.
Voda nam omogoča, da lahko v njej izvajamo vadbo za gibljivost, mišično moč, ravnotežje, koordinacijo in vzdržljivost. Kot skupinska vadba s spremljavo ritmične glasbe se je uveljavila vodna aerobika, ki jo vodi za to usposobljen kader. Pri tem lahko za dodatno animacijo in povečanje intenzivnosti vadbe uporabimo različne pripomočke (pasovi, uteži, zapestnice, plavuti, lopatke, vesla).