Vadba v vročini
Ko se začnejo toplejši meseci, je potrebno spremeniti tudi ritem naše rekreacije oziroma vadbe. Vadba v vročini nam lahko bolj škodi kot koristi.
Vzroki za to so lahko:
Dehidracija telesa - zaradi vročine se naše telo bolj poti in prihaja do večje izgube tekočine in elektrolitov. V kolikor ne zagotovimo nadomestila, se zaradi dehidracije zmanjša telesna zmogljivost, hkrati pa se povečuje možnost za zdravstvene zaplete.
Vročinska izčrpanost - nastopi, ko telo več ni sposobno regulirati svoje temperature. Med simptome spadajo šibkost, hudo potenje, slabost, vrtoglavica, glavobol.
Vročinski udar - nastopi, ko se telesna temperatura dvigne nad 40°C in se pojavijo zmedenost, hiter srčni utrip, izguba zavesti, pomanjkanje znojenja. Gre za življenjsko nevarno stanje, ki nujno potrebuje zdravniško pomoč.
Povečana obremenitev srca - pri povečani obremenitvi ter višji temperaturi ozračja mora srčna mišica bolj delati, če hoče obdržati normalno telesno temperaturo. Situacija je še posebej zahtevna za ljudi s srčno-žilnimi težavami.
Zmanjšana zmogljivost in učinkovitost - zaradi večje obremenjenosti telesa, se zmanjša njegova fizična učinkovitost izvajanja vadbe.
Priporočila za varno vadbo v poletnih meseci:
- vadbo izvajamo zjutraj ali zvečer, ko je temperatura manjša,
- zagotovimo dovolj tekočine in elektrolitov pred, med in po vadbi,
- oblecimo lahka in zračna oblačila,
- izvajamo vadbo v klimatiziranem prostoru,
- slušajmo svoje telo in v primeru nelagodja ali težav prekinemo z aktivnostjo.