Ergonomija
Ergonomija je veda, ki se ukvarja z raziskovanjem človekovih telesnih in duševnih zmožnosti in ustreznim prilagajanjem delovnih obremenitev. Njen namen je kar najbolje uskladiti odnose med človekom, delovnim mestom in delovnimi razmerami.
Sodobni svet prinaša v naša življenja vse več sedenja. Negativne posledice se kažejo na funkcioniranju našega telesa. Presnova se nam upočasni, povečana je obremenitev na pasivne strukture, povečan je venozni tlak in tlak na notranje organe, poveča se stopnja degeneracije medvretenčnih ploščic, zmanjša se stabilnost sklepov. po dveh urah sedenja dobri holesterol (HDL) upade za petino.
Pri vzravnani stoji je pritisk na medvretenčne ploščice najmanjši. V sedečem položaju se ta pritisk poveča, odvisno od naklona hrbtenice naprej oz. nazaj. Problem, ki nastane pri dolgotrajnem sedenju je, da so nekatere mišice v skrajšanem položaju oz. v podaljšanem položaju. Zaradi mišičnega neravnovesja pride do funkcionalne nepravilnosti drže telesa in do manj učinkovitih gibalnih vzorcev.
Ergonomska priporočila za sedenje:
- dolgotrajno sedenje je dobro prekiniti z nekaj minutno stojo ali hojo vsaj enkrat na uro
- 2-3-krat med delovnikom izvesti 5-10 minutni aktivni odmor (raztezne vaje, krepilne vaje, hoja)
Pri delu z računalnikom upoštevajmo naslednja ergonomska priporočila:
- višina zaslona naj bo taka, da je prva vrstica na zaslonu v liniji z očmi,
- nevtralen položaj vratne hrbtenice,
- sproščena ramena,
- kot v komolcih 90-120º,
- kolena za 2-3 prsta nižje kot kolki,
- kot med kolki in koleni 120º,
- stopala plosko ma podlagi.
Kako lahko fizioterapija pomaga?
Edukacija pravilnih statičnih položajev pri delu in korekcija drže, razteznih vaj za mišice, ki so v skrajšanem položaju in krepilnih vaj za mišice, ki so v podaljšanem položaju. V kolikor je prisotna bolečina je učinkovita aplikacija protibolečinskih terapij ter manualno sproščanje mehkega tkiva. Potrebno pa je tudi svetovanje o ergonomski ureditvi delovnega mesta, da do nastalih bolečih situacij v prihodnje ne pride.